BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Strateginis mąstymas

Strategija kilo nuo graikiško žodžio „strategia”, reiškiančio meną apibendrinti, mokslą būti karvedžiu. Strategija - veiksmų planas arba schema tikslo įgyvendinimui. Ši sąvoka apima planavimo, sprendimo priėmimo ir veikimo elementus.

Pradėsime nuo to, kuriai minėtai kategorijai - samdomam darbuotojui ar verslininkui, reikia strategiškai mąstyti? Samdomas darbuotojas yra tam tikros jau sukurtos ir veikiančios schemos sudedamoji dalis. Jis nepriima sprendimų įmonės mastu, nemato bendro vaizdo, nevaldo visų resursų. Geriausiu atveju personalas yra supažindinamas su įmonės strategija ir stengiamasi įtraukti į jos įgyvendinimą kiekvieną darbuotoją. Pažangiose organizacijose, strateginio valdymo specialistai kuria visą sistemą ir apmoko asmeninius tikslus derinti prie įmonės tikslo. Tačiau suprantama, kad „resursas” negali būti karvedžiu, taigi nėra prielaidų jam mąstyti strategiškai. O kadangi nėra nei poreikio, nei sąlygų, tai ir išsiugdyti strateginį mąstymą samdomiems darbuotojams nepavyksta.

Tuo tarpu verslininkas yra tas, kas kuria, valdo organizaciją, nustato tikslus ir planą. Kaip karvedys mūšio lauke, verslininkas apskaičiuoja visas galimas alternatyvas ir grėsmes, numato rizikas, nusibraižo puolimo veiklos schemas. Būtina paaukoti atleisti pusę samdinių? Atleis. Būtina pritraukti papildomu patrankų pinigų? Pritrauks. O kaip išlaikyti užkariautą pasiektą rezultatą? Sugalvos. Pasitelks intuiciją, sveiką protą, patirtį, atmintį ir ką nors būtinai sumąstys.

Ką mes matome praktikoje?

Eilinis darbuotojas ateina į darbą ir laukia viršininkų nurodymų: kada pradėti, kam paskambinti, iš kur paimti, kur nunešti, ką daryti. Arba geresniu atveju, paskaito pareigybines instrukcijas ir dirba vadovaudamasis jomis.

Verslininkas savo darbą valdo iš tikslo ir rezultato pozicijos. Tarkime, rangovas atlieka remontą. Jis turi tikslą, atlieka savo darbus ir gauna pinigus. Niekas vietoje jo nemąstys, kaip visus darbus atlikti efektyviai, kokybiškai ir su mažiausiomis sąnaudomis.

Manau, pozicijų skirtumas akivaizdus.

Galiausiai, išvada nėra tokia, jog strategija svarbesnė už taktiką, - laimėjimui svarbūs tiek kariai, tiek karvedys. Pabrėžiu tik, kad verslininko kelias - tai strategiškai mąstančios asmenybės kelias. Jei kartais ir verta vadui parako pauostyti, tai amžinai tampyti patrankas - ne jam.

www.verslogalia.lt

Patiko (14)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Strateginis mąstymas”

  1.   Generic Cialis rašo:

    Verslininkas savo darbą valdo iš tikslo ir rezultato pozicijos. Tarkime, rangovas atlieka remontą. Jis turi tikslą, atlieka savo darbus ir gauna pinigus. Niekas vietoje jo nemąstys, kaip visus darbus atlikti efektyviai, kokybiškai ir su mažiausiomis sąnaudomis. ahbfask

Rašyk komentarą